
Opinia TSUE w sprawie Polski. "Bezprecedensowa rebelia"
Rzecznik generalny TSUE powiedział, że stanowiące bezprecedensową 'rebelię' stanowisko przyjęte przez polski Trybunał Konstytucyjny w wyrokach z 14 lipca i 7 października 2021 r. narusza pierwszeństwo, autonomię i skuteczność prawa UE. Skargę Komisji Europejskiej na Polskę uznał za zasadną.
TSUE oskarża Polskę o 'bezprecedensową rebelię'! Mocne słowa rzecznika generalnego
-
Rzecznik generalny TSUE, Dean Spielmann, wydał opinię, w której określił wyroki polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca i 7 października 2021 roku jako „bezprecedensową rebelię” przeciwko zasadom prawa Unii Europejskiej.
-
Wyroki polskiego TK uznały, że przepisy traktatowe UE, w zakresie, w jakim TSUE nakłada zobowiązania na Polskę dotyczące sądownictwa, są niezgodne z Konstytucją RP.
-
Rzecznik TSUE stwierdził, że takie stanowisko narusza pierwszeństwo, autonomię i skuteczność prawa UE, co jest podstawowym filarem porządku prawnego Unii.
-
Komisja Europejska wniosła skargę na Polskę w lutym 2023 roku, argumentując, że wyroki TK podważają prymat prawa unijnego nad krajowym.
-
Spielmann podkreślił, że powoływanie się na tożsamość konstytucyjną państwa członkowskiego nie może być podstawą do podważania zasad prawa UE.
-
W opinii rzecznika generalnego TSUE, polski Trybunał Konstytucyjny nie spełnia kryteriów niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego zgodnie z prawem Unii.
-
Wyroki TK z 2021 roku znacząco odbiegają od orzecznictwa TSUE, które gwarantuje skuteczną ochronę prawną w ramach wspólnoty europejskiej.
-
Opinia rzecznika generalnego TSUE jest wstępem do wyroku, który zostanie wydany przez sędziów w Luksemburgu. Zazwyczaj wyroki TSUE są zgodne z opinią rzecznika.
-
Sprawa wywołała szeroką debatę w Polsce i Europie, podkreślając napięcia między Warszawą a Brukselą w kwestiach praworządności i suwerenności.
-
Eksperci wskazują, że wyrok TSUE może mieć dalekosiężne konsekwencje dla relacji Polski z Unią Europejską oraz dla przyszłości integracji europejskiej.