
Nowy podatek coraz bliżej. Tak rząd chce dorzucić pieniędzy do budżetu.
Ministerstwo Cyfryzacji w najbliższych miesiącach zaprezentuje model podatku cyfrowego od przychodów lub zysków big techów w Polsce - poinformował PAP Biznes wicepremier, szef resortu cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Środki, które zasiliłyby budżet z tytułu nowego podatku, miałyby wesprzeć rozwój firm i startupów z sektora cyfrowo-technologicznego i media.
Nowy podatek cyfrowy: Big Tech zapłaci więcej! Rząd szykuje wsparcie dla polskich firm
-
Ministerstwo Cyfryzacji planuje wprowadzenie podatku cyfrowego, który obejmie przychody lub zyski globalnych gigantów technologicznych działających na polskim rynku.
-
Wicepremier Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że środki z tego podatku mają zasilić budżet państwa i wesprzeć rozwój polskich firm technologicznych, startupów oraz mediów.
-
Podatek cyfrowy ma na celu przetransferowanie części zysków od międzynarodowych korporacji do polskiego budżetu, co pozwoli na finansowanie innowacji i sztucznej inteligencji.
-
Nowe regulacje mają również wspierać tradycyjne media, które tracą na konkurencji z platformami cyfrowymi, przejmującymi rynek reklamowy.
-
Wprowadzenie podatku cyfrowego ma zwiększyć konkurencyjność Polski względem innych europejskich gospodarek, takich jak Francja czy Wielka Brytania, gdzie podobne rozwiązania już funkcjonują.
-
Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że podatek cyfrowy jest kwestią sprawiedliwości społecznej, ponieważ giganci technologiczni osiągają ogromne zyski dzięki polskim użytkownikom.
-
Środki z podatku mają być przeznaczone na rozwój deep tech, przedsiębiorstw chmurowych oraz tworzenie jakościowych treści przez polskie media.
-
Wicepremier Gawkowski zaznaczył, że prace nad modelem podatku cyfrowego są na zaawansowanym etapie, a pierwsze konsultacje z branżą już się odbyły.
-
Podatek cyfrowy ma być zgodny z międzynarodowymi standardami i nie wprowadzać rewolucji, lecz dostosować polskie regulacje do praktyk stosowanych w 35 krajach na świecie.
-
Eksperci wskazują, że wprowadzenie podatku cyfrowego może być kluczowym krokiem w kierunku uczynienia Polski liderem cyfryzacji w Europie.